Přeskočit na hlavní obsah

Prezident Petr Pavel

Petr Pavel je český politik a armádní generál ve výslužbě, od ledna 2023 zvolený prezident České republiky. Úřadu se ujme složením slibu 9. března 2023 na společné schůzi obou komor Parlamentu.

V letech 2012–2015 byl náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky a mezi roky 2015 a 2018 působil ve funkci předsedy vojenského výboru NATO; stal se tak prvním zástupcem zemí bývalé Varšavské smlouvy, který nastoupil do nejvyšší vojenské funkce Severoatlantické aliance. Se ziskem 35,40 % hlasů vyhrál první kolo přímé prezidentské volby v roce 2023. Ve druhém rozhodujícím kole zvítězil s 58,32 % hlasů nad Andrejem Babišem.

Petr Pavel se narodil roku 1961 v Plané u Mariánských Lázní do rodiny příslušníka Československé lidové armády, pocházejícího ze Lhoty za Červeným Kostelcem. Otec, plukovník Josef Pavel (1937–2020), působil jako zpravodajec a měl na starost i elektronický průzkum, mimo jiné zachycování a analyzování zpráv armád NATO; v letech 1973 až 1989 působil v Táboře na tamním velitelství Západního vojenského okruhu.

V letech 1975 až 1979 Petr Pavel studoval na Vojenském gymnáziu Jana Žižky z Trocnova v Opavě. Po jeho absolvování pokračoval v letech 1979–1983 studiem na Vysoké vojenské škole pozemního vojska ve Vyškově. Následně se v rozmezí let 1988 a 1991 vzdělával v postgraduálním kurzu organizovaném 26. oddělením Zpravodajské správy Generálního štábu pro pracovníky vojenské rozvědky pro práci v zahraničí a speciální úkoly (s krycím jménem Pávek a v prvním ročníku pod krytím Vojenské akademie Antonína Zápotockého v Brně). Archivní dokument shrnující Pavlovo studium uvádí, že „ke studiu předmětu přistoupil zodpovědně, potvrdil velmi dobré předpoklady pro zvládnutí agenturní přípravy“.

Po sametové revoluci získal zahraniční vzdělání studijními pobyty ve Spojených státech (Defense Intelligence College v Bethesdě) a ve Spojeném království (štábní škola v Camberley a později Královská akademie obranných studií v Londýně), kde nakonec na King's College London v letech 2005–2006 vystudoval postgraduální program mezinárodní vztahy.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Generál Petr Pavel

Petr Pavel po ukončení studia pracoval v letech 1991 až 1993 ve Vojenském zpravodajství a na Generálním štábu AČR. Petr Pavel sloužil u československého vojenského kontingentu Ochranných sil OSN v Bosně. V lednu 1993 byla jeho jednotka vyslána v rámci evakuace základny Karin, kde byli francouzští vojáci v obležení srbskými jednotkami. Francouzská armáda nedokázala základnu evakuovat kvůli zničené místní infrastruktuře a mostu a k provedení evakuace byla vyslána česká armáda, která se nacházela pouhých 30 kilometrů od základny. Pavel vyrazil na základnu s 29 vojáky a 2 OT-64 SKOT transportéry. Pavlova jednotka se během dvouhodinové cesty potýkala s různými překážkami, které akci zpomalovaly, včetně popadaných stromů na komunikaci, které museli vojáci odstraňovat pod minometnou palbou. Když jednotka dorazila na základnu, byli dva francouzští vojáci mrtví a několik dalších zraněno. Nakonec bylo ze základny evakuováno 55 francouzských vojáků v ozbrojených transportérech. Po operaci v Bosně